 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
poknjen Neznanec

Pridružen-a: Sre 17 Jun 2009 9:31 Prispevkov: 7 Aktiv.: 0.04
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 9:53 am Naslov sporočila: priklop motorja omarice stružnice |
|
|
Najprej bi rad pohvalil forum ker se na njem dobi veliko koristnih informacij in znanja.
Problem imam pri priklopu motorja stružnice. V našo hišo pridejo 4 žice imamo 3x25A priklop vendar ne vem kakšen sistem imamo ker je to delal en pravi mojster in je vse zmešano. imamo tudi FID stikalo. Gre se za to da pri stružnici ki ima svojo omarico je priključni kabel 4 žilni se pravi 3 faze in rumeno/zelen. V omarici je kontaktor ki vklaplja 3f motor vezan v zvezdo 6.5kw 14A piše na njem do njega gredo 4 žile se pravi 3 faze in rumeno/zelen. V omarici je tudi trafo 220/24 ki je priklopljen med eno fazo in ru/ze vodnikom, vendar ne vklaplja. Ko sem trafo priklopil direktno na 220V je kontaktor vklapljal. V utičnicah po delavnici imamo nekje 5 žic priklopljenih nekje samo po 4. Kako naj vem ali imamo zemljo in nulo združeno ali ne??? Kako naj priklopim omarico oziroma elektromotor na naše omrežje 3 faze in ru/ze vodnik in ali bo stroj ščiten v tem primeru preko fid stikala. Varovalke v omarici stružnice so 3x35A verjetno jih moram zamenjati z 20 ali 25A.
Prosim za pomoč in LP |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
lojzek Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00 Prispevkov: 3387 Aktiv.: 15.98
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 11:53 am Naslov sporočila: |
|
|
Glede na to, da imate FID, in ima stružnica trafo 220/24V, nujno potrebuješ 5 žilni kabel. Nula in zemlja ločeni . Ker drugače bi znal FID ven metati (oz. bi celo moral- če je instalacija pravilno izvedena).
Delovanje FID najlaže preveriš tako, da na tokokrogu (vtičnici, ...) vklopiš 100W žarnico med zemljo in fazo in bi ti FID moral izpasti. Če pa daš žarnico med fazo in nulo, pa ne sme izpasti.
Pa preden me bo kdo napadel, s tem preizkusom ne preverjaš točnosti delovanja, ampak služi samo za hitro indikacijo delovanja!! |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
poknjen Neznanec

Pridružen-a: Sre 17 Jun 2009 9:31 Prispevkov: 7 Aktiv.: 0.04
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 2:57 pm Naslov sporočila: |
|
|
Motor sem priklopil na 3 faze in ru/zelen vodnik - zemljo in dela. V omarico stružnice sem pripeljal 5 žilni vodnik,faze in zemljo sem povezal kot je bilo v originalu. Trafo sem vezal med fazo in nulo ampak ne dela. Če ga vežem med fazo in zemljo vrže fid ven. Če pa priklopim trafo direktno z enim kablom na 220 in ga vtaknem v vtičnico dela in vklaplja kontaktor. Meril sem napetost instrument je bil bolj poceni tako da ne vem če kaže prav točno in je bilo med fazo in nulo 180v med fazo in zemljo pa 230V.
Ne vem kje je napaka ali je mogoče v kakšni razdelilni dozi slabši spoj? |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Azrael Član


Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46 Prispevkov: 4432 Aktiv.: 22.21 Kraj: Gorje
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 3:35 pm Naslov sporočila: |
|
|
Mislim, da ta tvoja "nula" NI nula, ampak nekaj kar ni priklopljeno nikamor.
Namreč v enofazni vtičnici imaš fazo in nulo. In ker trafo v tem primeru dela oz. povzroči izpad FID, ko je vezan med fazo in ozemljitvijo, ni druge razlage kot, da je nekaj narobe z vodom, ki naj bi bil nula.
Je pa še ena varianta, uporabi trafo enake moči, ki je grajen za 400/24V in ga veži med dve fazi. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
aljoš Član



Pridružen-a: Čet 08 Sep 2005 20:03 Prispevkov: 3132 Aktiv.: 13.21 Kraj: Škofja loka-poljanska dolina
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 4:08 pm Naslov sporočila: |
|
|
Mislim da je to to, kar ti je povedal Azrael...Nimaš nule...
Lahko pa da imaš t.i. lažno fazo, skozi navitje motorja...preveri.... _________________ Najprej se je pokadilo, nato izjavi Sokrat: dva Watt-a my ass...LOOOLL::: |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
andrejj Član


Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06 Prispevkov: 4253 Aktiv.: 17.94 Kraj: 8232 Šentrupert
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 5:09 pm Naslov sporočila: |
|
|
Ne bi bilo bolje če narišeš skico napeljave. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
lojzek Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00 Prispevkov: 3387 Aktiv.: 15.98
|
Objavljeno: Sre Jun 17, 2009 9:13 pm Naslov sporočila: |
|
|
Še en glas za "nimaš dobre nule". Najprej preveri instalacijo do vtičnice, kjer imaš priklopljeno stružnico. Glej moj prvi post. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 498 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|