 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
Dorijan Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48 Prispevkov: 2564 Aktiv.: 12.38 Kraj: južnoprimorska
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
sscott Član

Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11 Prispevkov: 1133 Aktiv.: 5.83 Kraj: Medvode
|
Objavljeno: Ned Mar 17, 2013 9:08 pm Naslov sporočila: |
|
|
ti naredi samo usmernik na 24v pa direktno na ventilatorje
lahko tranzistor, upor in zenerca. Na vhodu in izhodu po 1 kondenzator.
LP |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
ElGrigon Član



Pridružen-a: Pon 24 Jul 2006 22:38 Prispevkov: 3883 Aktiv.: 16.85 Kraj: okolica Lenarta
|
Objavljeno: Ned Mar 17, 2013 9:30 pm Naslov sporočila: |
|
|
Piše, da se ugasne pri 21.8V in prižge pri 23.6V
Verjetno bo brez baterije precej nestabilen. _________________ lp, ElGrigon |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
xfce Član

Pridružen-a: Čet 28 Jul 2011 8:06 Prispevkov: 521 Aktiv.: 3.07
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Dorijan Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48 Prispevkov: 2564 Aktiv.: 12.38 Kraj: južnoprimorska
|
Objavljeno: Ned Mar 17, 2013 11:22 pm Naslov sporočila: |
|
|
Mislim, da bom šel kar s to ebay dc-dc varianto, ker bom imel najmanj dela s tem.
Linearni regulator pri 8A in do 6V padca odpade, ker bi rabil en ventilator samo za to hladit. Edino če bi ga dal na vsak ventilator posebej.
Vendar sem upal, da mogoče pozna kdo take krmilnike, ki bi pazili, da ne gre preveč toka na izhod in bi se napetost sesedla. _________________ Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
GUMY trgovec

Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03 Prispevkov: 487 Aktiv.: 2.71 Kraj: Bled
|
Objavljeno: Tor Mar 19, 2013 9:35 am Naslov sporočila: |
|
|
30,4V je na panelu verjetno pri odprtih sponkah ali pri nazivnem toku? Pa ventilatorji verjetno tudi brez škode delajo na nekaj višji napetosti? Če je 30,4V napetost odprtih sponk, potem pade pod obremenitvijo nekam na 26, 27V. To bi pa že skoraj lahko priključil direktno. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Dorijan Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48 Prispevkov: 2564 Aktiv.: 12.38 Kraj: južnoprimorska
|
Objavljeno: Tor Mar 19, 2013 9:47 am Naslov sporočila: |
|
|
Ventilatorji crkujejo kot za stavo. Čeprav mislim da je to nekaj z ventilatorji narobe. Ker tudi ko so bili priklopljeni na usmernik 24V in pozneje nekje 18V so v roku 1-2eh ur začeli samo malo trest in pozneje crknili.
Ta del mi je še najmanj jasen, ker dvomim da so tako občutljivi na prah. V to se še moram poglobit. _________________ Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Lojz Član


Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31 Prispevkov: 668 Aktiv.: 2.82 Kraj: Koroška
|
Objavljeno: Tor Mar 19, 2013 9:57 am Naslov sporočila: |
|
|
Crkujejo po dveh urah? So ventilatorji sigurno za 24V ? _________________ LP
Lojz |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Dorijan Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48 Prispevkov: 2564 Aktiv.: 12.38 Kraj: južnoprimorska
|
Objavljeno: Tor Mar 19, 2013 10:43 am Naslov sporočila: |
|
|
Lojz je napisal/a: |
Crkujejo po dveh urah? So ventilatorji sigurno za 24V ? |
Tako vsaj piše na njih. _________________ Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
vmalhar Član

Pridružen-a: Pet 06 Jul 2007 11:23 Prispevkov: 170 Aktiv.: 0.78 Kraj: Logatec
|
Objavljeno: Pet Mar 22, 2013 3:09 am Naslov sporočila: |
|
|
Na netu najprej najdi graf karakteristike solarnega panela, kako se spreminja s temperaturo celic in kako s količino obsevanja.
V ta graf vriši vhodno karakteristiko ventilatorjev (odvisnost toka od priključene napetosti), ki je od T in obsevanja neodvisna, in opazil boš kako različna je delovna točka sistema pri različnih razmerah (temperaturah, obsevanju).
Umpp, Impp, Uoc, Isc,... so pač cifre pri STC, ki jih nikoli ne dosežeš v realnosti, zato sem prepričan, da na venilatorju ne dobiš prav pogosto razmer blizu 24V, 0,4A. Kakšno sploh ima vhodno karakteristiko vent? Čisto uporovno??
Regulator polnjenja 12/24V pa ni DC-DC prevornik (če si imel v mislih kak switcher), ampak samo regulator, ki pred vklopom pomeri voltažo sistema, da ve s kakšno baterijo ima opravka (deluje z 12 in 24V baterijami). Dokler pa ne dobi vsiljene napetosti na BAT sponkah, pa sploh ne sklene modula in baterije, torej s pasivnim bremenom ne bo deloval.
Če ne rabiš skoraj zastonj rešitve, poskusi z regulatorjem, ki ima night light funkcijo (vklaplja breme samo ko ni osvetlitve), ampak na load sponke veži rele, da obrneš funkcionalnost (ponoči preklopi tvoj rele, ki pa ugasne breme). Baterija bi v tem primeru lahko bila majhna, ker bi večino toka požrla bremena in tako polnilni tok ne bi bil prehud. Če gre pa kaj narobe boš pa vseeno zavrel baterijo, zato... (poglej npr. Steca PR1010)
Druga varianta bi bila preklopno vezje s kakim uC, ki bi postopoma vklapljalo ventilatorje enega za drugim, dokler se napetost ne sesede recimo na 22V. Na ta način bi približno lovil (v 10-15 korakih) delovno točko blizu optimuma (ker boš redko res blizu nazivnim, bo moral vent preživeti v širšem območju) in bi ventilatorje lahko priključil direktno na modul. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
protoncek Član

Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41 Prispevkov: 9573 Aktiv.: 42.72 Kraj: Mengeš
|
Objavljeno: Pet Mar 22, 2013 11:12 am Naslov sporočila: |
|
|
Tak switcher iz gornjega linka imam doma, pa popoldne lahko pomerim, kako se obnaša ko zmanjšujem vhodno napetost, oziroma kaj se dogaja na izhodu ko je vhodna napetost manjša od nastavljene izhodne. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
vmalhar Član

Pridružen-a: Pet 06 Jul 2007 11:23 Prispevkov: 170 Aktiv.: 0.78 Kraj: Logatec
|
Objavljeno: Pet Mar 22, 2013 3:44 pm Naslov sporočila: |
|
|
Če imaš možnost še poskusi, kaj se zgodi, če ga preobremeniš in se sesede vhodna napetost (če lahko nastavljaš tokovno omejitev napajalniku).
To bo problem pri sončnem panelu pri majhni osvetlitvi, ko ne bo dovolj za poganjanje ventilatorjev. Zato bi bilo fino narediti vezje, ki bi postopoma vklapljalo ventilatorje enega za drugim, ali pa bi jih poganjalo z zmanjšano močjo (najbrž jih lahko poganjaš s PWM reguliranim signalom).
Praktično enako aplikacijo delam za diplomo, samo da bom poganjal DC črpalko skladno z razpoložljivo energijo sonca in brez baterije. Kar kompleksna zadeva ko spoznaš celotno fiziko solarnih celic. Razpoložljiva moč se ti namreč z razmerami (osončenje, temperatura) zelo spreminja in poganjanje bremena s stalno močjo je nemogoče. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
protoncek Član

Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41 Prispevkov: 9573 Aktiv.: 42.72 Kraj: Mengeš
|
Objavljeno: Pet Mar 22, 2013 6:16 pm Naslov sporočila: |
|
|
Evo, stanje je takole: izhodna napetost prav lepo linearno pada s sesedanjem vhodne napetosti, v tem primeru je padec na regulatorju tam od 0,8 do enega volta. Izhod pade na nulo šele pri vhodni napetosti slaba dva volta. Preizkušeno z uporom 10 ohmov. Torej ne bi smel biti problem, saj bo ventilator delal tako močno, kot bo le lahko. |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 2 Ur
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|